Tarihçemiz

Parlar Ailesi'nin kebapçılık geçmişi 1800'lü yılların sonuna dayanır.

Nuri Parlar, babası Kebapçı Ali Hafız'dan öğrendiği kebapçılığı, 1944 yılında Üzüm Pazarı'nda açtığı dükkanda yaşatmaya başlar. Dükkanına, mekân geniş olsun, gönüllere hitap etsin düşüncesiyle Ferah Kebap Salonu ismini verir.

Ferah Kebap, önceleri küçük bir dükkanda faaliyet gösterirken zamanla tanınan bir işletme haline gelir. Bu esnada, Nuri Parlar, iki oğlu İbrahim ve Ali İhsan Parlar'a da mesleğini öğretmektedir.

Hayata huzur içinde gözlerini yuman Nuri Parlar'dan sonra oğulları, işi babalarının titizliği ile devam ettirirler. İbrahim Parlar, 1956 yılında Isparta'da Lokantacılar Odası'nın kurucu başkanlığını üstlenir ve bu görevini 1984 yılına kadar devam ettirir. 1996 yılında vefat eden İbrahim Parlar'ın ardından, halen hayatta olan Ali İhsan Parlar, işi, oğlu Nuri Parlar'a devreder.

Torun Nuri Parlar, 1985 yılında üniversiteden makine mühendisi olarak mezun olur ve babasının işini devralır. 1944'ten beri aynı yerinde olan Ferah Kebap'ı büyüterek üç katlı bir işletme haline getirir. Kurumsallaşmak adına da gerekli girişimlerde bulunan Nuri Parlar, halen daha Ferah Kebap'ın bilfiil işletmeciliğini yapmakta, bir yandan da üniversite eğitimini sürdüren oğlu, Ali İhsan'a mesleğini öğretmektedir.